Zoznámte sa s projektom SNEK:
STOP NEBEZPEČNEJ ELEKTRONICKEJ KOMUNIKÁCII
Projekt v oblasti virtuálnej komunikácii zameraný v prvom rade na analýzu správania sa užívateľov prostriedkov umožňujúcich virtuálnu komunikáciu so zameraním na vyhľadávanie ich nebezpečných praktík . Následne hľadanie a nastavenie sociálnych, právnych resp. technických foriem bezpečného užívateľského prostredia a zodpovedného správania sa užívateľov. Cieľom je ochrana užívateľov, pred neoprávnenými zásahmi do ich súkromia ako napr. cyber mobbing, stalking, bullying, grooming a pod…….
Identifikácia problému
Dlhodobé trendy v spoločnosti signalizujú nárast rizikového správania sa užívateľov virtuálneho komunikačného prostredia, cestou internetu, rôznych sociálnych ako aj telekomunikačných sietí s využitím mobilných komunikačných prostriedkov. Cestou virtuálneho komunikačného prostredia často krát dochádza k zosmiešňovaniu, znevažovaniu, ponižovaniu ľudskej dôstojnosti, ohováraniu, dokonca sexuálnemu ohrozovaniu mládeže, čo má za následok zhoršenie postavenia jedinca v spoločnosti, v práci jeho vyčleňovanie, ohrozovanie výchovy mládeže a vedie a po nezvládnutí vyvíjaného nátlaku i k tragickým následkom – ublíženiu na zdraví, resp. samovraždám.
Nebezpečná komunikácia nie je otázkou Slovenska, ale vzhľadom na rozvoj internetu, jeho dostupnosti, technický vývoj prostriedkov na jeho využívanie je problémom celosvetovým. Najcitlivejšou a zároveň najohrozenejšou skupinou užívateľov sú deti a mládež. Mládež si veľmi rýchlo osvojuje nové technológie a intenzívne ich využíva v bežnom živote, pretože virtuálne prostredie umožňuje okamžitý, takmer bezhraničný prístup k informáciám a komunikácii.
Analýza súčasného stavu spoločenského problému, identifikácia miery spoločenskej potreby k zvýšeniu bezpečnosti.
Z doteraz vykonaných analýz a medializovaných prípadov z tejto oblasti je zrejmé, že Slovensko zaostáva v hľadaní a príprave či u ž preventívnych, alebo represívnych opatrení. Príkladom sú krajiny ako Nemecko, Dánsko ,Holandsko…, ktoré už prijali konkrétne rozhodnutia a vykonali opatrenia formou prevencie ako aj úpravy právnych predpisov – trestných zákonov. Pre modernú spoločnosť a pre vyspelý právny štát je dôležité reagovať na nové hrozby a spoločenské potreby. Takou je iste aj široký a narastajúci problém ohrozovania detí a mládeže, ale i zneužívania virtuálneho prostredia ňou samotnou.
Návrh riešenia.
Identifikácia a charakteristika cieľovej skupiny.
Poznatky z analýz jasne konštatujú, že problém zneužívania virtuálneho prostredia je interkontinentálny a taktiež môžeme konštatovať, že je aj interpersonálny, dotýka sa všetkých, či už rôznych vekových, alebo profesijných skupín užívateľov. Cieľovou skupinou projektu je teda každý užívateľ virtuálneho prostredia. Užívatelia virtuálneho prostredia sa významne líšia – vekom, spôsobom jeho využívania, zručnosťami využívania prostriedkov, dostupnosťou, právnym vedomím ako aj vzdelaním, preto budú jednotlivé metódy práce s nimi rozpracované v samostatných projektoch.
Návrh riešenia rámcového projektu.
Prvotným cieľom projektu je aktívna osveta a rozširovanie členskej základne združenia „stop nebezpečnej elektronickej komunikácii“ (ďalej len SNEK). V ďalšej etape zapojenie odborníkov z oblasti sociológie, psychológie, informačných technológií. Vytvorenie webovej stránky venovanej problematike bezpečnej komunikácii. Identifikácia rizík virtuálnej komunikácie mládeže so zameraním na nebezpečné praktiky. Upozorňovanie na možné riziká virtuálnej komunikácie, on line zverejňovanie informácií o aktuálnych prípadoch virtuálneho obťažovania, výmena a analýza skúseností z poznatkov užívateľov prostriedkov virtuálnej komunikácie v praxi a možnostiach minimalizovania takýchto útokov. Pomoc a poradenstvo obetiam cyber mobbingu (obťažovania), bullyingu (šikanovania), groomingu (sexuálneho obťažovania mladistvých) a stalkingu (prenasledovania).
Následne vlastnou činnosťou ako aj v spolupráci so štátnymi inštitúciami, súkromným sektorom identifikovať riziká virtuálnej komunikácie a vytvárať v spoločnosti také preventívne opatrenia a legislatívne prostredie, ktoré bude dané riziká úspešne minimalizovať a zároveň bude vytvárať opatrenia na osvetu a vzdelávanie všetkých užívateľov prostriedkov virtuálnej komunikácie s prioritou zameranou na deti a mládež a pedagógov ako nositeľov morálnej výchovy na školách. Príprava prednášok s obsahom nosných tém pre preventívne vzdelávanie žiakov, študentov a samostatne učiteľov. Príprava lektorov pre vzdelávanie.
Spolupráca s inými partnerskými organizáciami bude spočívať v:
Podpore a príprave preventívnych a vzdelávacích programov v oblasti bezpečnosti internetovej a mobilnej komunikácie.
Spolupráci a podieľaní sa na projektoch štátnych inštitúcií pôsobiacich na úseku prevencie, vzdelávania a represie v oblasti bezpečnej virtuálnej internetovej a mobilnej komunikácie.
Aktivizácii organizácií a spoločností súkromného sektora prevádzkujúcich virtuálne siete za vytváranie bezpečného elektronického prostredia s prioritou na ochranu detí a mládeže.
Pomoci a podpore pri tvorbe legislatívnych opatrení s cieľom vytvárania bezpečného prostredia vo virtuálnej komunikácii ako aj represívnych opatrení pre riešenie kriminálneho správania užívateľov virtuálnych sietí.
Zakladateľská idea a koncepcia.
Východiskom pre založenie občianskeho združenia SNEK bolo a je poznanie zakladajúcich členov, že v našej spoločnosti nie je dostatočný dôraz kladený na ochranu osobných práv užívateľov virtuálneho prostredia. Expresne vyvíjajúci sa priestor virtuálnej komunikácie nachytal našu spoločnosť a samotných užívateľov nepripravených. Nepoznané riziká zneužívania internetu, sociálnych sietí a ako aj zneužívania mobilných komunikačných prostriedkov často tvrdo a nežiadúcim spôsobom zasiahli a zasahujú do osobného života občanov a výsledkom sú dokonca tragické prípady končiace samovraždou.
Stratégia a vízia.
Strategickým plánom a cieľom projektu je ochrana užívateľov virtuálneho prostredia pred útokmi smerujúcimi proti osobnej integrite a zásahom do ich osobných práv. Vzdelávaním, preventívnymi projektmi zvyšovanie právneho vedomia a zdatnosti detí, mladistvých ako aj ostatných skupín užívateľov a zvýšenie bezpečnosti virtuálnej komunikácie.