NEBEZPEČNÝ INTERNET PRE DETI
Odborníci varujú rodičov. Život našich detí sa presúva z reálneho sveta do sveta virtuálneho. Mnohé z detí utekajú od svojich živých kamarátov k internetovým priateľom a postupne sa z nich vytráca to detské, čo v sebe nosili. Hravosť, veselosť, bláznivosť aj lotrovstvo. Po čase začnú byť unudené, frustrované a dezorientované, pretože z internetu sa na nich denne valí množstvo noviniek, ktoré vôbec nedokážu vo svojej detskej hlave spracovať. Mnohí rodičia posadia dieťa za počítač len preto, aby mali od neho pokoj a vôbec nevedia nič o „kyberšikanovaní“, pretože sa vôbec nezaujímajú o to, na akých stránkach surfujú.
V zásade sa dá povedať, že mladí sú si vedomí aj rizík spojených s používaním internetu a mobilných telefónov. Keď sa však dostanú do ťažkostí o pomoc dospelých nemajú záujem, alebo sa jednoducho hanbia. Čím sú deti staršie, tým je ich aktivita na internete rozmanitejšia. Dieťa vo veku troch rokov dokáže na úrovni obsluhovať klávesnicu a myš a tak si teda osvojí základné praktiky užívania počítača od jeho zapnutia až k vypnutiu. Päťročné deti si vedia sami spustiť program alebo hry, ktoré majú uložené v rodičovskom počítači a bez problémov sa cez internet preklikávajú na rôzne videá, ktoré začínajú ako rozprávky, často sú však nahovorené a formulované tak, aby dieťa už od tohto útleho veku začalo vnímať, čo je to „internet“. Školáci sa na počítači viac menej hrajú do desiateho veku a neskôr už vyhľadávajú nové kontakty alebo navštevujú rôzne zakázané stránky. Pätnásťroční sa venujú internetu hlavne z dôvodu, aby sa čo najlepšie oboznámili so sexom a erotikou.
Podľa prieskumov sú si deti vo všeobecnosti veľmi dobre vedomé možných rizík, ako je ohrozenie bezpečnosti, vírusy, prístup k neželanému obsahu, krádež identity a možný nebezpečný kontakt s neznámymi osobami. Zároveň sú aj informované o tom, čoho sa vyvarovať. Vedia, že nesmú cez internet oznamovať svoje osobné údaje, ako sú meno, adresa bydliska a číslo mobilného telefónu.
ČO NA TO RODIČIA
Aktuálne prieskumy v Európe dokazujú, že takmer tri štvrtiny opýtaných rodičov si myslí, že ich deti používajú internet na vyhľadávanie serióznych informácií, ktoré potom používajú hlavne pri štúdiu, alebo na vzdelávanie. Rovnako žijú v domnienke, že vedia, aké stránky ich dieťa navštevuje a že ho pritom dokážu usmerňovať. Rodičia jednoducho žijú vo svete ilúzií. Väčšina z nich sa totiž domnieva, že je technicky zdatnejšia, ako ich dospievajúce dieťa. Len malá skupina detí skutočne nevyužíva internet, resp. ho použije jeden, dva razy v týždni. Jedná sa o vyťažené deti individuálnym športom a tréningami alebo skutočne o typ dieťaťa, ktoré nemá absolútne záujem o vedu a techniku a radšej si číta časopisy alebo sa hrá na dvore s kamarátmi. Dnes však takýchto detí môžeme spočítať na prstoch ruky, pretože decká už cestou zo školy surfujú po internete na IPhonoch, ktoré dostali od rodičov s plnou výbavou. Deti sú dnes vyspelejšie ale aj hlúpejšie, lebo sa cez internet dokážu zoznámiť s niekým, s kým sa potom aj potajme stretnú v reálnom svete.
Dnes je kriminalita páchaná na deťoch prostredníctvom internetu úplne bežným javom a preto by rodičia mali venovať pozornosť osvete, ale hlavne kontrole svojich detí, samozrejme tak, aby im nenaštrbili „detstvo“.