V dnešnej dobe má každé druhé dieťa mobilný telefón už od útleho veku. Deti sa mobilov dožadujú automaticky, lebo to vidia u kamarátov, alebo sa jednoducho jeden z rodičov zbaví starého mobilu, lebo si kúpil nový.. A keďže dnešný svet je „online“ , postupne sa dostávajú do veku, kedy sa vedia prihlásiť na verejné siete a surfujú po internete a zverejňujú svoje mobilné čísla kdekoľvek.
MOBIL prostriedok na vydieranie
Školopovinné dieťa, ktoré vlastní mobil, má v ruke potencionálny „prostriedok na vydieranie“. Rodičia niekedy ani o tom netušia. Na mobil môže obdržať počas dňa ponuky cez sms -ky, emailové správy a na kúpu vylepšených zvonení, počítačových hier, ich zdokonalení, účasť na súťažiach a lotériách, hrách a iných aktivitách. Nejde o to, že sa dieťa dostáva takto k nevyžiadaným informáciám, či „nevýhodnému obsahu“, ale je aj „atakované“ rôznymi fotografiami a správami, ktorým vo svojom veku vôbec nerozumie. A tak sa cudzí ľudia prostredníctvom mobilov pokúšajú posielať deťom rôzne správy, videá alebo iniciujú chat za účelom „stretnutia“. To sú napríklad praktiky, ktoré využívajú anonymné osoby za účelom zneužívania maloletých, či mladistvých „pedofilovia“.
Zástupcovia mobilných operátorov sa zväčša spoliehajú na to, že rodičia sú zodpovední za svoje deti a ich činy. Ochrániť dieťa pred vstupom k stránkam s nevhodným obsahom napr. pornografickým materiálom môže jedine rodič a počas školskej dochádzky „škola “. Čo sa však deje v medzičase, keď dieťa odchádza zo školy samo a je pár hodín bez dozoru?????
Prečo funguje vydieranie cez mobil?
Agresori sa sústreďujú hlavne na deti v predpubertálnom a pubertálnom období, kedy tieto deti vyhľadávajú sociálne kontakty, ktoré sa dnes vo veľkej miere odohrávajú vo virtuálnom svete. Ten je samozrejme úplne mimo reality, pre emocionálne naladené dieťa je krajší, lepší a zaujímavejší. V ňom nachádza útechu, priateľstvo, tam ho každý pochopí a k ničomu nedonucuje. Nemá povinnosti a uteká od bežných problémov, ako je učenie, povinnosti v škole, v domácnosti, voči rodine. Agresori veľmi rýchlo kontaktom cez mobil dokážu rozoznať slabého jedinca a to im dáva zelenú . Niektoré deti takúto formu ubližovania berú žartovne a pri dobrom vzťahu s rodičmi sa rýchlo prezradia, že ich niekto kontaktuje. Iné prípady vydierania detí cez mobil skončia tragicky – psychicky labilné dieťa si kontakt s cudzou osobou cez mobil vysvetľuje rôzne a niekedy skončí až v rukách psychiatra. V najlepšom prípade, keď sa na všetko včas príde. Vydieraniu totiž nahráva „anonymita“. Je zákerná, nepretržitá. Agresor môže svoju obeť dlho trápiť, môže to trvať aj mesiace alebo rok. Rodičovi nepomôže v takomto prípade nikto. Ani mobilný operátor, ani škola. Je na rodičovi, aký vzťah má so svojim dieťaťom, ako mu dôveruje a ako dôveruje dieťa rodičovi. Rodič si musí byť stopercentne istý v tom, že ak dieťaťu niekto ubližuje, nebojí sa, nehanbí sa a povie, čo sa deje. Škola je na druhom mieste. Školení pedagógovia tak isto na správaní žiaka musia prečítať, že sa niečo udialo, že žiak má problém, že sa správa inak ako doposiaľ. Musia spolupracovať so špeciálnymi pedagógmi, psychológmi. Iba tak v dnešnej dobe mobilných technológií ochránime deti od vydieračov, šikanistov a rôznych delikventov.
Pre SNEK
Darina BUKOVÁ