Sociálne siete dnes využíva takmer každý. Niekto sa prostredníctvom nich veľmi rád ukazuje, iný si hľadá partnera, niektorý len tak v tichosti obzerá a sleduje…. a niekto „šikanuje“…..
Veľmi jednoduchý príklad — priatelia sa spolu odfotia na mobile, ten druhý urobí niekoľko ďalších samostatných fotografií a aj napriek výslovnému ústnemu zákazu toho druhého , „nepodarené foto“ so smiešnym titulkom zavesí na sociálnu sieť. Je to šikana alebo sranda?
Obrazové snímky, obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa môžu vyhotoviť alebo použiť len so súhlasom tejto osoby. To znamená, že ak niekto použije Vašu fotografiu a zavesí ju na sieť bez Vášho súhlasu, dopustí sa neoprávneného zásahu do Vašich osobných práv. Je však tiež dôležité aj rozlišovať medzi udelením súhlasu s použitím obrazovej snímky a jej vytvorením, pričom súhlas s použitím obrazovej snímky nie je možné zameniť si so súhlasom s vytvorením obrazovej snímky. Ak sa Vám niečo také stane, môžete sa prostredníctvom žaloby na súde domáhať ,aby sa upustilo od neoprávneného zásahu do Vašich práv a aby sa Vám dostalo primeraného zadosťučinenia. Súd by mal prihliadať na skutočnosť, že uverejnenie fotografie, na ktorej ste boli uverejnení neoprávnene, Vám spôsobilo ujmu v spoločenskom aj sociálnom živote, znížilo Vašu dôstojnosť, sebavedomie. Prakticky sa však jedná o frázy, pretože v dnešnom svete plnom mobilov a sociálnych sietí, ľudia denne narábajú s fotografiami svojich priateľov a známych a ani si neuvedomujú, že niekomu to, že je uverejnený na sociálnej sieti veľmi nevyhovuje, pretože sa nechce viac menej ukazovať a zverejňovať a iným to zase veľmi lichotí…..Kedy však ide o šikanu???
Šikana je veľmi silné slovo skloňované vo všetkých pádoch. Ľudia si ani neuvedomujú, že to, čo niekomu lichotí, inému vytvorí pocit násilia, zásah do osobnosti a frustruje ho to.
Šikana sa objavuje viac menej medzi mladými ľuďmi, hoci občasne sa udeje aj medzi dospelými hlavne na pracovisku.
Veľmi jednoduchým príkladom šikany medzi mladistvými, ktorá sa šíri „facebookom“ je napríklad, že sa skupinka mladých školákov odfotí na školskom výlete a v tej skupinke chýba jeden „spolužiak“, ktorého na fotenie nevyzvali. Môže to byť zakríknutý introvert, ktorý si veľmi ťažko hľadá kontakty a tak nie je v kolektíve obľúbený. Fotografia sa uverejní na facebooku s komentármi – ako im na výlete bolo super, že ide o najlepšiu partiu, aká mohla vzniknúť…. Mladý študent sa možno počas školského roka už niekoľkokrát sklamal aj v tom, že ho spolužiaci nepozvali po škole na kofolu, že sa s ním nikto cez prestávku nerozpráva a keď je vyvolaný k tabuli je terčom posmechu a poznámok a občas sa jeho „udivená fotografia“ z mobilu priamo z vyučovania objaví aj na facebooku a to verejne a je k dispozícii všetkým …. To mu samozrejme na sebavedomí nepridá, priam naopak, jeho život v kolektíve sa stáva neznesiteľný. Ak si to v tomto prípade nevšimne učiteľ a mladistvý nie je schopný zveriť sa doma rodičom , pretože môže mať doma veľmi nevhodné rodinné zázemie, ďalší vývin šikany môže byť ešte brutálnejší. Neskôr sa k tomu môže pridružiť aj fyzické ubližovanie a násilie, napr: musí vodcovi skupiny odvádzať týždenné vreckové /financie/, denne je prelustrovaný akú má desiatu a čo si priniesol do školy, je terčom posmechu pri akejkoľvek konverzácii s vyučujúcim. Spolužiaci si ho počkajú po škole a pre nič za nič si buchnú….. Takéto formy šikany potom neskôr môžu mať fatálne dohry pre obeť, na ktorej záleží, ako je na tom fyzicky a či prežije.
V každom prípade aj obeť dokáže vysielať signály o tom, že niečo nie je v poriadku a že je šikanovaná. Okolie nesmie byť nevšímavé. Hlavne rodina a pedagógovia by mali poznať riziká šikany a zaoberať sa jej potláčaním. Dnešný svet je žiaľ, plný násilia a brutality a deti ju denne vidia v priamom prenose v médiách , na sociálnych sieťach, čítajú o nej a rozprávajú sa o nej. Preto je na nás na dospelých, aby sme svoje deti viedli k spravodlivosti a k životu bez násilia !
Pre SNEK
Darina BUKOVÁ