Virtuálna komunikácia prostredníctvom komunikačných prostriedkov ako internet, či mobilné siete sa v dnešnom modernom technickom svete stáva čoraz dostupnejšia nielen dospelým, ale aj deťom a mládeži. Deti a mládež sú pri používaní prostriedkov virtuálnej komunikácie technicky často krát oveľa zdatnejší ako ich rodičia. Komunikácia cez sociálne siete, resp. využívanie internetu prináša väčšiu dostupnosť informácií, no na druhej strane, ruka v ruke prichádzajú aj nástrahy. Sociálne siete sa pre ich anonymnosť stávajú živnou pôdou rozmáhajúcej sa kriminality a deti sú najohrozenejšou skupinou. Deti často krát nedbajú na to, aké dávajú informácie, čo všetko o sebe zverejňujú. Žiaľ konkrétne prípady upozorňujú na to, že v tomto prostredí sa pohybujú ľudia, ktorí dokážu dokonale využiť jeho anonymitu pre páchanie trestnej činnosti zneužívaním detí. Je dôležité a je to úloha rodičov, školy, ale aj celej spoločnosti ochrániť zdravý vývoj našich detí a mládeže a informovať o všetkých rizikách, ktoré virtuálny svet prináša.
Ponúka sa otázka: „Ako sa vyvarovať nebezpečenstiev, ktoré na deti číhajú webových stránkach, či na sociálnych sieťach? “Je dôležité začať s osvetou u najmladších detí, aby vedeli, že okrem závislosti, na ne číhajú aj iné nástrahy. Rodičia by mali poznať riziká, ktoré internet, sociálne siete prinášajú, mali by ovládať prostriedky, ktoré ich deti používajú na virtuálnu komunikáciu minimálne na ich úrovni a samozrejme aj lepšie. Mali by poznať používanie internetu ako sa zabezpečuje, ako sa hľadá v jeho histórii, aké stránky dieťa navštívilo, prípadne spustiť blokovanie nechcených stránok.
Niekoľko rád ako chrániť deti pred rôznymi nástrahami, ktoré prináša internet a mobilné siete:
Pravidlá pre používanie internetu
Pre minimalizáciu rizík je vhodné dohodnúť sa s deťmi na pravidlách využívania internetu. Dôležité je, aby tieto pravidlá boli nastavené v otvorenej komunikácia, tak aby ich deti akceptovali a brali ich za svoje. Je preto potrebné vhodným spôsobom navigovať deti k vytvoreniu vlastných pravidiel. Spoločné pravidlá sú dobrým východiskom pre ďalšie bezpečné používanie internetu.
Čas strávený pri počítači by mal byť zo zdravotných dôvodov obmedzený. Umiestnite počítač napríklad do obývacej izby. V prípade detí predškolského veku je vhodné, aby im pri používaní internetu asistovala dospelá osoba. Prístup k internetu by u detí predškolského veku mal byť obmedzený na vopred dohodnuté stránky. Pokročilejšie deti môžu nájsť známe stránky pomocou ponuky s obľúbenými stránkami v internetovom prehliadači. Najbezpečnejším riešením je vytvoriť osobné pracovné prostredie dieťaťa, v ktorom je prístup k internetu obmedzený len na určité stránky.
Všeobecné odporúčanie:
Umiestnite počítač do miestnosti používanej celou rodinou. Týmto spôsobom sa stane rozprávanie o internete a udržiavanie prehľadu o jeho používaní prirodzenou súčasťou každodenného života. Keď je počítač umiestnený v spoločnej miestnosti, môže byť diskusia o problémoch ľahšia. Môžete tiež používať internet spoločne. Rozprávajte sa o internete.
Prejavte záujem o to, čo vaše dieťa a jeho priatelia robia – na internete aj mimo neho. Hovorte o skvelých a zaujímavých veciach, ku ktorým možno internet využiť, ale aj o problémoch, ktorým môže čeliť. Hovorte s deťmi o tom, čo by mali robiť, kedykoľvek sa pri používaní internetu nebudú cítiť dobre. Naučte sa lepšie pracovať s počítačom. Ak sami používate internet, je ľahšie určiť, čo je pre vaše deti dobré. Môžete im lepšie pomôcť pri hľadaní užitočného informácií na internete. Používajte internet spoločne. Nájdite stránky, ktoré sú vhodné pre deti, alebo sa naučte, ako nájsť užitočné informácie – naplánujte spoločne dovolenku, navštívte stránky zamerané na vzdelanie alebo nájdite informácie o koníčkoch a záujmoch detí. Pri spoločnom prehliadaní internetu môžete dieťaťu pomôcť posúdiť hodnotu nájdených informácií. Obľúbené stránky môžete uložiť ako záložky, aby ste ich mohli znovu otvoriť jediným kliknutím. Vytvorte s deťmi dohodu o tom, ako a kedy budú internet používať. Môže byť užitočné dohodnúť sa na čase a určitých weboch, ktoré môžu deti na internete navštevovať. Toto je nutné s deťmi prediskutovať a uzavrieť s nimi spoločnú dohodu .
Konkrétne riziká virtuálnej komunikácie:
Preto, aby ste mohli maximálne zabrániť situácii ohrozujúcej vaše dieťa, je nutné vedieť rozpoznať riziká. Čím lepšie viete, čo ho môže na internete stretnúť, tým lepšie môžete na situáciu reagovať a vášmu dieťaťu pomôcť. Zoznámte sa s rizikami s používaním internetu spojenými a citlivo s nimi zoznámte aj vaše dieťa. Ak vaše dieťa s rizikami dopredu zoznámite, nebezpečnú situáciu môže vyhodnotiť samo a ak treba tak sa jej aj vyhnúť.
Kyberšikanovanie
Jednou z foriem šikanovania je cyberbullying – kyberšikana. Je to zneužitie informačných komunikačných technológií, najmä mobilných telefónov a internetu, k takým činnostiam, ktoré majú obeť zámerne vyviesť z rovnováhy, ponížiť, alebo znevážiť. Internet ponúka nové možnosti k obťažovaniu. Ľudia môžu zverejňovať ohovárania, fotografie alebo iné osobné údaje na internete alebo zasielať škodlivé správy – buď anonymne , alebo pod menom niekoho iného. Správy SMS a telefóny s fotoaparátmi otvárajú nové možnosti zábavy, ale tiež možnosti zneužitia. Šikanovanie v škole je obvykle obmedzené na dobu vyučovania, ale cez internet môže obťažujúce osoba dosiahnuť na obeť kedykoľvek. Na internete je tiež viac ľudí, ktorých môžu šikanovať. Kyberšikanovanie môže mať rôzne formy:
Zverejnenie intímnych, trápnych alebo zámerne upravených fotografií, alebo videí, so šírením, ktorých obeť nesúhlasí. Prípadne Happy slapping, videá, ktoré zachytávajú agresívne, alebo sexuálne útoky na obeť.
Šírenie osobných informácií alebo klebiet – napríklad súkromnej komunikácie alebo ohováranie na sociálnych sieťach.
Urážanie a nadávanie prostredníctvom komentárov k fotografiám a videám alebo na nástenke na sociálnych sieťach; posielanie urážajúcich správ cez email, chat alebo mobil, nadávanie cez chat, anonymné telefonáty.
Opakované obťažovanie prezváňaním, anonymnými telefonátmi, nechcenými správami cez mobil, preťažovanie emailovej schránky nevyžiadanou poštou, posielanie vírusov, vyhrážanie sa ublížením alebo smrťou.
Krádež identity, vytváranie falošných skupín keď páchateľ vytvorí obeti profil, v ktorom ju zosmiešňuje, ponižuje alebo založí skupinu na sociálnej sieti, ktorá prezentuje negatívny postoj k obeti. Ak sa dostane do emailovej schránky alebo profilu obete, tak jej tiež môže vymazať správy alebo komunikovať s jej priateľmi a známymi, útočiť na iných ľudí, šíriť nepravdivé informácie.
Možné vonkajšie znaky – prejavy v chovaní dieťaťa, ktoré je šikanované:
nečakane prestane používať počítač, zdá sa nervózne, neisté alebo smutné pri čítaní emailov alebo okamžitých správ, správ v mobile, zdá sa nahnevané, depresívne alebo frustrované po odchode od počítača, uniká do choroby, nechce chodiť do školy alebo medzi ľudí, vyhýba sa rozhovoru o tom, čo robí na počítači, uzatvára sa pred rodinou a priateľmi, a súčasne popiera, že by sa niečo dialo, uniká do sveta fantázie, počítačových hier.
Možné prejavy dieťaťa, ktoré šikanuje:
rýchlo vypína obrazovku alebo zatvára programy v počítači, keď sa priblížite, prehnane sa smeje pri používaní počítača, trávi čas s kamarátmi pri počítači, prehnane sa smejú, ale nechce prezradiť čo robia, vyhýba sa rozhovoru o jeho aktivitách na počítači, používa niekoľko on-line účtov alebo adries, ktoré ani nie sú jeho.
Grooming, sexuálne zneužitie a sexuálne násilie s použitím internetu.
Grooming je postupné vytváranie dôverného, priateľského vzťahu s dieťaťom tak, aby prestalo byť ostražité a pristúpilo na stretnutie. Najčastejším cieľom groomingu je sexuálne zneužitie dieťaťa.
Sexuálne zneužitie je využitie osoby mladšej ako 15 rokov dospelým na akékoľvek aktivity sexuálneho charakteru. Veková hranica pre sexuálne zneužitie sa zvyšuje až na 18 rokov v prípade, ak je dieťa od dospelého určitým spôsobom závislé (rodinný príslušník, učiteľ, vychovávateľ) alebo ak ho páchateľ za sexuálne aktivity nejakým spôsobom odmení.
Sexuálne násilie je prinútenie k sexuálnym aktivitám násilím alebo pod hrozbou násilia.
Veľkým rizikom zoznamovania sa cez internet nadviazanie kontaktu so sexuálnym agresorom. Pod falošnou identitou sa snaží získať si obeť a vylákať ju na stretnutie. Väčšina prípadov sexuálneho zneužitia cez internet má však skôr podobu postupného budovania vzťahu a získavania si dôvery dieťaťa. Tento postup sa označuje názvom grooming, podľa anglického výrazu „groom“ – pripraviť sa, upraviť sa. Páchateľ groomingu sa upravuje do pozitívnej podoby – vydáva sa za najlepšieho kamaráta dieťaťa, a tak si ho získava pre svoje ciele.
Agresor si na internete vytipuje zraniteľnú a ľahko dostupnú obeť. Signálom pre neho je práve veľké množstvo zverejnených osobných údajov, fotografi e, ochota ku komunikácii s neznámymi, vysoká miera dôverčivosti, rýchle otváranie citlivých oblastí svojho života, aktuálne prežívanie sklamania a trápenia, osamelosť, ochota stretnúť sa po krátkej známosti, ľahké pristúpenie na podmienky stretnutia, ktoré nastaví páchateľ. Ten väčšinou oslovuje naraz veľké množstvo detí a hľadá také, ktoré prejavia záujem a vyhovujú jeho potrebám (blízkosť bydliska, malá kontrola zo strany rodičov, ale aj chýbajúce kamarátske vzťahy alebo problémy doma, napríklad prebiehajúci rozvod rodičov). S tými potom rozvíja komunikáciu ďalej, dokáže byť trpezlivý a budovať vzťah aj dlhý čas. Chce si dieťa získať tak, aby za ním prišlo dobrovoľne. O svojej identite môže, ale nemusí klamať, väčšinou postupne prizná, že je od dieťaťa starší, aj keď si môže vek prispôsobiť. Svoju stratégiu stavia na tom, že sa pre dieťa stane starším kamarátom, ochrancom, ponúka bezpečie a prijatie, ktoré môže dieťaťu doma alebo medzi rovesníkmi chýbať. Obeťami groomingu sa najčastejšie stávajú chlapci a dievčatá, ktorí začínajú viac chodiť na internet, používať chat a sociálne siete.
Zoznamovanie cez internet a stretnutia s neznámymi osobami.
Zoznamovanie s novými ľuďmi cez internet je rýchle a dynamické, umožňuje preklenúť vzdialenosti a prísť do kontaktu s niekým, s kým by sme sa ináč nemali možnosť stretnúť. Mnohí ľudia si našli cez internet nielen nových priateľov, ale aj životných partnerov. Rovnako sa však aj niektorí ľudia stali obeťami podvodníkov alebo násilníkov.
Anonymita virtuálneho priestoru vytvára zdanlivý pocit bezpečia a povzbudzuje nás k tomu, aby sme sa rýchlejšie otvorili a odložili zábrany. Zabúdame často na obranné mechanizmy, ktoré používame pri nadväzovaní vzťahov v realite, kde spoznávame nových ľudí postupne a kde trvá nejaký čas, kým sa medzi nami vytvorí dôvera.
V realite vidíme veľa znakov, ktoré nám pomáhajú pri posudzovaní druhých. Vidíme, ako osoba vyzerá, ako rozpráva, gestikuluje, podľa jej reakcií a očného kontaktu vieme lepšie odhadnúť, či hovorí pravdu alebo klame. Takto si môžeme všimnúť signály, ktoré nás varujú pred nebezpečenstvom. Pri komunikácii cez internet sú nám tieto jemné signály nedostupné.
Na internete je preto oveľa jednoduchšie klamať alebo vydávať sa za niekoho iného. Nie je ťažké vytvoriť si falošný profil, použiť cudziu fotografi u alebo zatajiť svoje skutočné úmysly. Podvodníci a nebezpeční ľudia sa môžu pohybovať v chatových miestnostiach, na internetových fórach a v diskusných skupinách, na internetových alebo telefonických zoznamkách. Pravdivosť informácií je preto potrebné si vždy overiť.
Ako chrániť svoje dieťa pred nebezpečnými známosti z internetu.
Rozprávajte sa s dieťaťom o všetkom, čo cez deň robí. Aj o tom, čo robí na internete, aké stránky navštevuje, s čím sa stretlo. Povzbudzujte ho, nech sa vás spýta, ak natrafí na niečo, čomu nerozumie. Rovnako je najlepšie, ak porozpráva aj o tom, keď sa mu stane niečo nepríjemné alebo mu niekto ubližuje. Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, aké sú riziká zoznamovania cez internet a ako sa ono samo môže viac chrániť (napr. výberom profilových fotografií, nezverejňovaním osobných údajov, nastavením prístupu iba pre priateľov, komunikáciou iba s ľuďmi, ktorých pozná aj naživo). Ak sa bude s niekým zoznamovať cez internet, usmernite ho, ako má postupovať. Trvajte na tom, aby si nechalo dlhší čas na spoznávanie, viac si overovalo totožnosť aj úprimnosť nového kamaráta. Stanovte si tiež pravidlá pri stretnutiach s človekom, ktorého pozná iba z internetu. Je dôležité, aby vám dalo vedieť kde, s kým a kedy sa stretáva, aby na prvé stretnutie nešlo samo, ale napríklad v sprievode kamaráta, aby si vybralo miesto, ktoré dobre pozná a kde sa pohybuje veľa ľudí. Môže si tiež s niekým dohodnúť kontrolné volanie – kamarát mu po hodine stretnutia môže zavolať, či je všetko v poriadku a prípadne mu prísť na pomoc.
Pedofilné fóra na internete.
Tieto fóra sú miestom pre stretávanie pedofilov. Vymieňajú si skúsenosti, rozprávajú sa o svojich sexuálnych fantáziách, odporúčajú stránky, kde možno nájsť zaujímavé fotografi e detí (napr. fotoalbumy z rodinných dovoleniek, na ktorých sú deti v plavkách alebo fotografi e detí v erotických pózach). Tiež zľahčujú pedofíliu, obhajujú ju ako druh sexuálnej orientácie, poukazujú na to, že pre deti môžu byť sexuálne zážitky príjemnou hrou. Tieto aktivity ešte samy o sebe nie sú trestné, užívatelia si dobre strážia, aby túto hranicu vo voľne dostupnom priestore neprekročili . Zároveň sú však tieto fóra miestom, kde sa vytvárajú kontakty, cez ktoré dochádza k šíreniu detskej pornografie, kde starší a skúsenejší užívatelia radia, ako sa chrániť pred odhalením a ako svoje fantázie aj zrealizovať.
Možné vonkajšie znaky – prejavy v chovaní dieťaťa, ktoré sa stalo obeťou groomingu alebo sexuálneho zneužívania:
Dieťa si tajne maže históriu chatu, svoje emailové správy alebo SMS, zakrýva si monitor alebo rýchlo vypína program pri vašom príchode, zrazu sa bojí určitých miest alebo ľudí, objavia sa u neho rôzne psychosomatické príznaky – problémy so spaním, nočné mory, jeho správanie sa náhle zmení, zrazu je utiahnuté, smutné, zakríknuté, vystrašené, vyhýba sa rozhovoru o tom, čo robí na počítači alebo vo voľnom čase, uzatvára sa pred rodinou a priateľmi, a súčasne popiera, že by sa niečo dialo, v jeho kresbách, detských hrách alebo túžbach sa objavujú sexuálne motívy, napodobňuje sexuálne praktiky s hračkami, bábikami, má nové hračky, oblečenie, zvýšený kredit v mobilnom telefóne alebo peniaze, ktoré nedostalo od vás.
Nahlasovanie nezákonnej činnosti
Na internete je ľahšie prekračovať hranicu zákona a ťažšie dohliadať na jeho dodržiavanie. Páchatelia sa cítia chránení anonymitou virtuálneho priestoru, často si úplne neuvedomujú, že to, čo je trestné v bežnom živote, je trestné všade. Dospelý, ktorý presvedčí dieťa, aby mu poslalo svoje intímne fotografie, predviedlo kybersex cez webkameru alebo mu on sám posiela svoje nahé fotografie alebo predvádza sexuálne aktivity, pácha trestnú činnosť. Starostlivo uložte všetky dôkazy a ohláste to Polícii SR. Akékoľvek zneužívanie detí na internete (detská pornografia, sexuálne vykorisťovanie, detská prostitúcia, obchod s deťmi, grooming) môžete tiež anonymne nahlásiť na stránke SNEK.sk. Naši pracovníci všetky hlásenia posúdia a posielajú ich ďalej polícii.
Závislosť od internetu, počítačov, počítačových hier, sociálnych sietí
Aktivity na počítači alebo na internete môžu byť príjemnou zábavou a relaxom. Každý potrebuje vo svojom živote okrem práce a deti školských povinností, aj zdravé rozptýlenie a uvoľnenie napätia. Nebezpečné však je, ak čas trávený pri týchto aktivitách presiahne rozumnú mieru a stane sa hlavnou náplňou života človeka. Niekto podľahne hraniu online počítačovej hry, iný sa nevie odtrhnúť od četovania. Činnosť sa stáva drogou, človek neustále potrebuje ďalšiu dávku – preto sa nadmerné trávenie času pri týchto aktivitách zaraďuje medzi tzv. nelátkové závislosti. V prípade závislosti od internetu v skutočnosti nejde o závislosť od samotného internetu ako takého, ale od aktivít, ktoré pripojenie na internet umožňuje. Pre zjednodušenie a zrozumiteľnosť budeme v texte používať pre rôzne závislosti pojem „závislosť od internetu“.
Závislosť od internetu je v odborných kruhoch nazývaná výrazom Netholizmus.
Závislosť od počítača a počítačových hier.
Počítačové hry dokážu hráča strhnúť svojím verným stvárnením reality, možnosťou ovládať priebeh hry a byť hrdinom v napínavom príbehu. Hráči zažívajú vzrušenie a napätie, záplavu adrenalínu, pocit úspechu a moci. Výrazným fenoménom dnešnej doby sú hromadné on-line hry, tzv. MMORPG, v ktorých hráč zdieľa priestor so stovkami, tisíckami ďalších hráčov a vytvára tak hru, ktorá je non-stop k dispozícii. Práve pri týchto hrách dochádza najčastejšie ku vzniku závislosti. Nemajú koniec, stále je čo nové dosahovať, v čom sa zdokonaľovať, zažívať nové dobrodružstvá. Pri skupinovom hraní sa k tomu pridáva ešte aj sila skupiny – všetci majú spoločný cieľ, účasť každého je dôležitá a hráč pociťuje zodpovednosť zapojiť sa.
K prvej hre sa dieťa často dostane s pomocou rodiča. Pokiaľ bola kupovaná so zámerom vyplniť dieťaťu čas, keď sa mu rodičia nemôžu venovať, existuje veľké riziko, že dieťa bude pri hrách tráviť množstvo času.