KYBERŠIKANA
Šikanovanie malých detí v školských zariadeniach je dnes veľmi premieľaná téma. Na internete sa tiež stretávame so „šikanou“ a anonymita veci dokáže ešte viac zhoršiť.
INTERNET – nástroj psychického nátlaku a útokov
Začnime jednoducho – facebook. Dnes najbežnejšia forma ako si nájsť milióny priateľov. Mladí ľudia sa denne prezentujú na facebooku a dokážu o sebe napísať úplne všetko – popisujú celý svoj deň, celý týždeň, oboznamujú verejnosť, kedy zostanú cez víkend sami bez rodičov, kam pôjdu na dovolenku, kedy sa zamilovali… Fotografie sú najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako sa o človeku dozvedieť úplne všetko. Hlavne mladí ľudia žijú čoraz viac prostredníctvom svojej internetovej identity. Svoju popularitu merajú tým, koľko im pribudlo priateľov na facebooku, alebo koľkým sa páči ich nová fotka. Postupne tak strácajú kontakt s reálnym svetom a reálnymi kamarátmi. Dokážu celý deň presedieť nad počítačom a chatovať a pozerať nové pridané novinky. Veľká zrada je komunikácia s neznámymi osobami – mladí ľudia si píšu s niekým, kto je v realite úplne iný, ako sa prezentuje na facebooku.
Pozor na stretnutie detí s neznámymi osobami v realite
Veľmi jednoduchý príbeh: Mladé pätnásťročné dievča, ktoré si zadávalo fotografie v plavkách na facebooku kontaktoval „cudzí priateľ“ pod falošným menom a začali si spolu písať. Postupne tak získal od nej všetky informácie o portfóliu rodiny, kde býva, kedy rodičia nie sú doma, ako často býva sama doma, v ktorom čase a postupne ju vychvaľoval, vyznával jej lásku, až pristúpila na „osobné stretnutie“ v rodičovskom dome. Mala pocit, že ho miluje, zbožňuje, že je jej priateľ, ktorý ju chápe, bol jej kedykoľvek k dispozícii na „chate“… Keď ju však prišiel navštíviť domov po pár minútach sa zmenil na „divoké zviera“ – znásilnil ju v rodičovskom dome ! Internet ju teda zradil, okrem toho si ju mladík nafotil na mobil a všetko malo dohru na polícii, keď sa o tom dozvedeli rodičia. Takýto prípade neskončil na šťastie smrťou, ale pre pätnásťročné dievča do budúcnosti žiaden príjemný zážitok…
Obludný internet
Kyberšikana na internete ma rôzne podoby – je to ohováranie, zosmiešňovanie, zneužívanie osobných údajov a vytváranie falošných profilov až po vyhrážanie sa konkrétnym osobám. Ľudia sa cez internet navádzajú na veci, ktoré by nikdy v živote nedokázali urobiť. Šikanovaním a neustálym nátlakom slabší jedinec dokáže podceniť celú situáciu a dá sa nahovoriť na čokoľvek. Niektorým zosmiešňovanie naruší psychickú pohodu, začnú sa sami seba obviňovať, že sú neschopní, dostanú depresie, ktoré vedú k úzkostiam a mnohí mladí ľudia tak skončia v rukách „psychológov“ alebo dokonca „psychiatrov“. Niektorých mladých ľudí položí aj to, že spolužiak o nich na facebooku zverejní, že sa s ním rozišiel partner, alebo že nezvládli polročný test. Stačia fotografie, ktoré sa pustia cez skupinu ľudí a problém je na svete.
Pamätajme si: čo raz pošleme na internet, to tam vždy aj zostane! Pri práci s internetom je na mieste zdravý sedliacky rozum a všetko treba brať s humorom. Dnes mobilné telefóny majú v sebe fotoaparáty a tak ľudia fotia všetko, čo je okolo nich. Fotia domy, stromy, deti, starcov, jedlo, hamburgery, zmrzliny, na ulici si robia SELFIE s každým, kto ich osloví… Fotia sa s partnerom, vyrábajú intímne fotografie, posielajú si ich a keď sa rozídu – problém je vonku… Zneužívanie a šikanovanie. Ak sa Vám teda stane, že Vás niekto bude chcieť šikanovať a vydierať, treba útočníka informovať, že sa obrátite na orgány v trestnom konaní a budete o nich informovať priamo na sociálnej sieti aj na „linkách SOS“ – proti kyberšikane..
Darina BUKOVA/redakcia SME PRIATELIA